WRZECIONO

historia

Lato w mieście

Kolega Przemek podesłał skan fotoreportażu, zamieszczonego w numerze 30/1979 tygodnika ilustrownego "Stolica". Autorem zdjęć był Jacek Sielski, który pewnego lipcowego dnia zawitał z aparatem fotograficznym na osiedle Wrzeciono, i co by tu nie mówić, pokazał jego "piękniejsze" oblicze. 


 

Na "Wrzecionie"

 

Mało kto pamięta o tym, że między bielańskimi osiedlami a Hutą "Warszawa" ciągnął się rozległy pas zieleni - pół i ogródków działkowych. Naturalna ściana skutecznie chroniła stolicę przed wyziewami huty. Niestety, potrzeby mieszkaniowe powodują, że każde wolne miejsca wykorzystuje się pod zabudowę. Osiedle "Wrzeciono" wybudowane tu z myślą o załodze huty należy już do starszych, zagospodarowanych. Wyposażone w podstawowe usługi łącznie z ośrodkiem handlowym usytuowanym wzdłuż ulicy Przy Agorze jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Choć po ogródkach działkowych nie ma śladu - o wypoczynek na osiedlu nie trudno, gdyż w odległości zaledwie kilkaset metrów, przy ul. Lindego ciągną się lasy młocińskie zapraszające na zieloną trwakę.


 

 

 

 

 

 

Dziękuję Przemkowi za te materiały i serdecznie zapraszam wszystkich Czytelników do wspólnej "wakacyjnej" zabawy w identyfikację miejsc pokazanych na zdjęciach. Mieszkańców osiedla namawiam natomiast na spacer po miejscach uwiecznionych na zdjęciach Jacka Sielskiego i sprawdzenie, jak bardzo (czy w ogóle) zmieniło się Wrzeciono od roku 1979.

 

e.