WRZECIONO

rozmaitości

Studenci do łopat!

Kiedy znalazłem tę fotografię na portalu aukcyjnym Allegro.pl aż się chciało zakrzyknąć: "Pisarze do pór, studenci do nauki, robotnicy do fabryk!" I choć zdjęcie to przedstawia jednak dalekie obrzeża osiedla Wrzeciono, postanowiłem je kupić i opisać na blogu.

 

studenci.jpg

 

Fotografię wykonano przy wyjeździe z Zajezdni "Żoliborz" na ulicy Wincentego Pstrowskiego, obecnie Zgrupowania AK "Kampinos". Kiedy po kilku niecierpliwych dniach zdjęcie dotarło w moje ręce, czekała mnie kolejna niespodzianka. Na odwrocie umieszczony był bardzo pouczający opis zdjęcia z poprzedniej epoki, słusznie minionej:

 

"Podczas, gdy zmęczeni letnią sesją egzaminacyjną studenci wypoczywają na obozach i wczasach, ci, którzy wygrali "batalię" o studencki indeks rozpoczęli praktyki robotnicze. W ich ramach będzie pracowało od lipca do września br. około 60.000 studentów. Przyszli słuchacze Uniwersytetu Warszawskiego odbywają swe tegoroczne praktyki robotnicze w wielu stołecznych zakładach pracy, m. in. w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych. Dziewczęta zatrudnione są w zajezdniach przy myciu autobusów, natomiast chłopcy pracują przy układaniu torów tramwajowych. Oto studenci wydziałów Fizyki, Iberystyki i Instytutu Nauk Politycznych remontują tory tramwajowe przy ulicy Pstrowskiego. CAF - Klejn"

 

Zdjęcie to opublikowano w czasopiśmie "Głos Pracy" 15 lipca 1975 roku. Widoczny na drugim planie betonowy słup, jeszcze do niedawna stał sobie spokojnie przy ulicy i nic nie zapowiadało żadnej zmiany rzeczy:

 

słup.jpg

 Fot. Google Street View, ok 2012.

 

Jednak wraz z budową Mostu Północnego i estakad dojazdowych do przeprawy, cała okolica uległa gruntownemu przeobrażeniu. Dziś próżno w tym miejscu szukać śladów po tamtych studentach, którzy nie tylko zmagali się z egzaminami, ale także nie bali się chwycić za łopaty. 

 

e