Bloog Wirtualna Polska
Są 1 239 653 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Z ziemi włoskiej do Polski

poniedziałek, 26 listopada 2012 13:28

Nekropolią położoną najbliżej osiedla Wrzeciono jest Cmentarz Żołnierzy Włoskich przy ul. Marymonckiej 40. O historii jego powstania i funkcjonownaniu na przestrzeni lat można poczytać na innych stronach, nie będę w tym miejscu powtarzał tych wszystkich informacji. Obiekt nie znajduje się na terenie osiedla, więc teoretycznie nie powinienem się tu nim szerzej zajmować, a jednak z uwagi na bliskość, chcę w dzisiejszej notce poświęcić mu kilka linijek.

 

Na cmentarz ten zaglądam w miarę regularnie przy każdej sposobności, a już 1 listopada szczególnie. Zabieram całą rodzinę i idziemy na spacer zapalić lampki na grobach włoskich żołnierzy. Nie mam tu nikogo z rodziny, ale czuję z tymi wszystkimi pochowanymi tu ludźmi szczególną wieź. Za każdą wizytą nieodmiennie nachodzi mnie ta sama refleksja - jakież te ludzkie losy bywaj pogmatwane, że młodzi ludzie spoczywają daleko od swoich domów, na obcej ziemi, bo przyszło im walczyć w jakichś niezrozumiałych i bezsensownych wojnach. Bo rzucono ich gdzieś na odległe fronty mocą idiotycznych rozkazów. Andrea, Giovanii, Carlo i reszta nigdy już nie wróciła do domu. Znaczna część pochowanych tu żołnierzy zginęła nawet nie tyle w walce, ile po prostu w obozach jenieckich, na skutek wycieńczenia, złych warunków i szerzących się chorób. Za każdym razem cieszę się widząc mieszkańców Warszawy, którzy odwiedzają ten niewielki cmentarz. Nie są to tłumy takie jak na Powązkach, ale nie to jest istotne. Pamięć i szacunek należy się wszystkim zmarłym - zapalając lampkę na grobie nieznanego mi Alberto - modlę się w duchu także za poległych w walkach o Monte Cassino, czy wyzwolenie Bolonii, ale też modlę się w ogóle za wszystkich ludzi, których życie zostało tragicznie przerwane.

 

1.11.2012. Cmentarz Żołnierzy Włoskich na Bielanach - widok ogólny. Fot. enejeio

 

e.


Podziel się
oceń
7
1

komentarze (17) | dodaj komentarz

Pół roku z Mostem Północnym

niedziela, 07 października 2012 22:13

Otwarty 24 marca 2012 Most Północny nie przyczynił się jak dotąd do całkowitego paraliżu naszego osiedla, a takie głosy słyszałem, kiedy jeszcze inwestycja była w budowie. Wrzeciono "po moście" jest taką samym senną i zaciszną "sypialnią" jak wcześniej. O wiele bardziej daje się we znaki hałas z budowy nowego budynku na ul. Przy Agorze 22. Chłopaki nawalają już od 6 rano, czy to piątek czy sobota. Nawet wąska (wciąż jeszcze) ulica Kasprowicza nie korkuje się aż tak bardzo w porannym i popołudniowym szczycie. W związku z jej remontem były co prawda utrudnienia w ruchu, ale generalnie "potopu aut z Białołęki" nie ma. Pewnie jedyna grupa, która być może ubolewa w związku z otwarciem mostu, to działkowicze z ogródków im. "Huty Warszawa", ale i oni z pewnością oswoili się już z nowym otoczeniem. Czekamy jeszcze na szybki tramwaj i drogę rowerową przez most. Dzięki uprzejmości kolegi Marcina i ze specjalnym uznaniem dla jego wysiłku konfrontowania zdjęć starych i współczesnych na blogu Wczoraj i dziś, zamieszczam poniżej zestawienie dwóch panoram. Zdjęcie starsze wykonano z nieco dalszej odległości, ale obecnie taki kadr nie byłby możliwy (tzn. cały widok zasłaniałby wiadukt mostu), więc prezentuję podobne ujęcie z nieco bliższej odległości.

 

e.

 

Zdjęcie z okolicy wiaduktu przy zjeździe na Wisłostradę. "Stolica" nr 27/1976. Fot. Jacek Sielski

 

24.03.2012. Widok z wiaduktu Mostu Północnego nad ul. Marymoncką. Fot. enejeio


Podziel się
oceń
3
1

komentarze (6) | dodaj komentarz

Młocin opisanie z roku pańskiego 1965

czwartek, 20 września 2012 15:52

Kolejny wycinek dotyczący osiedla Wrzeciono, wyszperany i podesłany przez Marcina (Wczoraj i dziś) pochodzi z dzieła o wiekopomnym tytule: Projekt generalny Warszawy, opublikowanego przez Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i Radę Główna Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju w roku 1965:

 

MŁOCINY stanowią zespół osiedli mieszkaniowych, zlokalizowanych na terenie byłego lotniska pomiędzy ul. Marymoncką a Kasprowicza oraz projektowaną trasą Mostową przy Hucie "Warszawa" a ul. Fortową od południa. Od wschodu i południa z Młocinami sąsiadują tereny zielone, przede wszystkim wielki Park Bielański. Za pasem izolacyjnym po północnej stronie wybudowano Hutę. Na zachód od Młocin powstanie w przyszłości zespół osiedli mieszkaniowych zwanych Wawrzyszewem. Teren zespołu mieszkaniowego Młociny wynosi łącznie ok. 90 ha – w tym tereny osiedli mieszkaniowych 68,2 ha. Projektowana ilość mieszkań wyniesie łącznie 12 800 o łącznej powierzchni użytkowej 465 000 m2. Zaludnienie Młocin przyjmuje się na ok. 38 000 mieszkańców. Projekt koordynacyjny, obecnie zwany planem szczegółowym, przewiduje budowę ośmiu osiedli rozłożonych wokół wewnętrznej obwodnicy, łączącej ze sobą poszczególne osiedla oraz stanowiącej ulicę zbiorczą, wyprowadzającą do arterii przelotowych, okalających cały zespół. W kierunku wschód-zachód powstanie ośrodek usługowy całego zespołu, powiązany z ośrodkiem parkowo-sportowym.

 

Fragment planu osiedla zamieszczony przy opisie

 

Logiczny i przejrzysty układ całości Młocin podbudowany jest konsekwentnie projektami poszczególnych osiedli, które rozwijają przyjętą koncepcję generalną. program budownictwa socjalno-usługowego na Młocinach przewiduje m.in.: 5 szkół podstawowych, 2 szkoły średnie, 8 przedszkoli, 2 żłobki, 2 apteki, przychodnię rejonową, restaurację, 2 bary, kawiarnię, cukiernię, pawilony handlowo-usługowe o łącznej powierzchni ca 17 00 m2.

 

Widok budowanego osiedla od strony Lasu Bielańskiego, na wysokości wylotu ul. Przy Agorze w Marymoncką. Fot. NN, "Stolica" nr 50-51/1962, s. 40

 

Pierwsze osiedle Młocin budowane jest systemem częściowo tradycyjnym, częściowo z wielkich bloków. Następne osiedla budowane będą z elementów wielkopłytowych, produkowanych przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego Warszawa-Północ. Wznoszenie pierwszych budynków rozpoczęto na Młocinach w 1961 r. Zakończenie budowy całego zespołu przewiduje się na lata 1967-1968. Generalnym projektantem Młocin jest mgr inż. arch. Stefan Deubel pracujący w Miastoprojekcie Stolica-Północ. Funkcje inwestorskie pełni Dyrekcja Rozbudowy Miasta Warszawa-Północ.


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Bar "Hutnik"

środa, 15 sierpnia 2012 18:19

Choć wiele osób deklaruje pamięć lokalu o nazwie "Hutnik", jak dotąd nie udało mi się uzyskać żadnych, w miarę precyzyjnych danych, na jego temat. Bar istnieje w świadomości społecznej mieszkańców osiedla Wrzeciono raczej na zasadzie legendy. Było coś takiego, piło się tam, oj piło, nie to co teraz. I to wszystko. Chciałbym napisać coś więcej na jego temat, niż tylko ogólnikowe stwierdzenia typu "to niezła mordownia była", czy "połowa Huty przepijała tu swoje pensje". Jeśli ktoś z Szanownych Czytelników chciałby się podzielić swoimi wspomnieniami w tym temacie, kolejny raz - serdecznie zapraszam!!! Tymczasem kolega Michał podesłał linka do filmu z roku 1974 pt. "Nasze osiedla". W czołówce filmu pojawia się przez moment ulica Przy Agorze, gdzie po lewej stronie widać budynek naszego legendarnego baru "Hutnik".

 

1974. Ul. Przy Agorze - kadr z filmu "Nasze osiedla", reż. Wiesław Drymer. Widoczne przyuliczne pawilony handlowo-usługowe przeszły już do historii.

 

Dobre i to, może jak ktoś "naocznie" zobaczy ten przybytek chmielowej rozkoszy, powrócą i wspomnienia z "dawnej epoki, słusznie minionej".

 

e.


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Lato w mieście

sobota, 14 lipca 2012 20:32

Kolega Przemek podesłał skan fotoreportażu, zamieszczonego w numerze 30/1979 tygodnika ilustrownego "Stolica". Autorem zdjęć był Jacek Sielski, który pewnego lipcowego dnia zawitał z aparatem fotograficznym na osiedle Wrzeciono, i co by tu nie mówić, pokazał jego "piękniejsze" oblicze. 


 

Na "Wrzecionie"

 

Mało kto pamięta o tym, że między bielańskimi osiedlami a Hutą "Warszawa" ciągnął się rozległy pas zieleni - pół i ogródków działkowych. Naturalna ściana skutecznie chroniła stolicę przed wyziewami huty. Niestety, potrzeby mieszkaniowe powodują, że każde wolne miejsca wykorzystuje się pod zabudowę. Osiedle "Wrzeciono" wybudowane tu z myślą o załodze huty należy już do starszych, zagospodarowanych. Wyposażone w podstawowe usługi łącznie z ośrodkiem handlowym usytuowanym wzdłuż ulicy Przy Agorze jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Choć po ogródkach działkowych nie ma śladu - o wypoczynek na osiedlu nie trudno, gdyż w odległości zaledwie kilkaset metrów, przy ul. Lindego ciągną się lasy młocińskie zapraszające na zieloną trwakę.


 

 

 

 

 

 

Dziękuję Przemkowi za te materiały i serdecznie zapraszam wszystkich Czytelników do wspólnej "wakacyjnej" zabawy w identyfikację miejsc pokazanych na zdjęciach. Mieszkańców osiedla namawiam natomiast na spacer po miejscach uwiecznionych na zdjęciach Jacka Sielskiego i sprawdzenie, jak bardzo (czy w ogóle) zmieniło się Wrzeciono od roku 1979.

 

e.

 


Podziel się
oceń
10
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

czwartek, 27 kwietnia 2017

Licznik odwiedzin:  145 424  

O moim bloogu

Jest wiele osiedli w Warszawie, Wrzeciono jest tylko jedno.

O mnie

enejeio

Dotknięcie przestrzeni, w której żyjemy, poznanie materii, która nas otacza, spotkanie innych ludzi na swojej drodze, to najlepszy sposób na poznanie samego siebie.

enejeio@wp.pl

Wymiana

Masz jakieś materiały, stare dokumenty, fotografie, świadectwa, wspomnienia dotyczące osiedla Wrzeciono? Podziel się z innymi! Warunki udostępnienia lub wymiany do uzgodnienia.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Ulice


Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 145424

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl