Bloog Wirtualna Polska
Są 1 239 653 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Bar "Hutnik"

środa, 15 sierpnia 2012 18:19

Choć wiele osób deklaruje pamięć lokalu o nazwie "Hutnik", jak dotąd nie udało mi się uzyskać żadnych, w miarę precyzyjnych danych, na jego temat. Bar istnieje w świadomości społecznej mieszkańców osiedla Wrzeciono raczej na zasadzie legendy. Było coś takiego, piło się tam, oj piło, nie to co teraz. I to wszystko. Chciałbym napisać coś więcej na jego temat, niż tylko ogólnikowe stwierdzenia typu "to niezła mordownia była", czy "połowa Huty przepijała tu swoje pensje". Jeśli ktoś z Szanownych Czytelników chciałby się podzielić swoimi wspomnieniami w tym temacie, kolejny raz - serdecznie zapraszam!!! Tymczasem kolega Michał podesłał linka do filmu z roku 1974 pt. "Nasze osiedla". W czołówce filmu pojawia się przez moment ulica Przy Agorze, gdzie po lewej stronie widać budynek naszego legendarnego baru "Hutnik".

 

1974. Ul. Przy Agorze - kadr z filmu "Nasze osiedla", reż. Wiesław Drymer. Widoczne przyuliczne pawilony handlowo-usługowe przeszły już do historii.

 

Dobre i to, może jak ktoś "naocznie" zobaczy ten przybytek chmielowej rozkoszy, powrócą i wspomnienia z "dawnej epoki, słusznie minionej".

 

e.


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Cukiernia Piotra Kiljana

poniedziałek, 18 kwietnia 2011 9:47

Oprócz cukierni Elsnerów, o której już pisałem jakiś czas temu (zobacz tutaj), na osiedlu Wrzeciono znajduje się druga cukiernia, której właścicielem jest Piotr Kiljan. Zlokalizowana jest w jednym z pawilonów handlowych "Na Górce" przy ulicy Wrzeciono 48 (między pocztą a biblioteką). Co ciekawe, w lokalu tym urzędował Elsner do czasu wybudowania własnej siedziby na ulicy Przy Agorze.


Lokalizacja cukierni jest znakomita, zaciszny placyk, na którym mogą się bawić dzieci, bez obawy wyjścia na ulicę, zdecydowanie mniej ruchliwą niż Przy Agorze, zachęca do odwiedzin tym bardziej, że w sezonie działa przed lokalem niewielki ogródek z parasolami. Ilekroć zajdę tu w godzinach rannych zamawiam sobie podwójne espresso i chrupiący rożek z jabłkiem z francuskiego ciasta. Tuż obok jest kiosk, więc zaopatrzony w gazetę mogę zawsze zatrzymać się tu na chwilę i przyjemnie nastroić się na resztę dnia. Zresztą wpadam tu, ilekroć mam coś do załatwienia choćby na poczcie. Wypieki są znakomite, a przy tym ceny nie są tak "przesadnie" wygórowane jak u Elsnera.


Cukiernia dba o jakość i markę swoich wyrobów, nie sprzedaje starych zeschniętych ciastek z poprzedniego dnia, obsługa jest zawsze miła, uśmiechnięta i życzliwie nastawiona nawet wobec mało zdecydowanego klienta.

 

23.08.2009. Stoliki przed cukiernią Piotra Kiljana. Fot. enejeio


Godziny otwarcia:
pn-pt: 09:00-19:00
sb-nd: 09:00-17:00


Firma posiada swoje filie także w innych miejscach na Bielanach — w pawilonie na ul. Conrada 11a i przy ul. Kasprowicza 54.

 

e.


Podziel się
oceń
8
1

komentarze (19) | dodaj komentarz

Cukiernia Elsner

piątek, 30 października 2009 14:40
Rodzina Kazimierza Elsnera, który w roku 1975 otworzył swoją pierwszą cukiernię w Michalinie, od pokoleń związana była z branżą. Jego pradziad był młynarzem. Pradziadek, dziadek i ojciec mieli własne piekarnie. Ze względu na szybki rozwój już cztery lata później zapadła decyzja o przeniesieniu firmy do stolicy. Nową siedzibą stał się wówczas dzierżawiony pawilon przy ulicy Wrzeciono 48 ("Na Górce"). Doskonałe wyroby szybko zdobyły uznanie wśród mieszkańców osiedla i poza nim. Pozwoliło to na przeniesienie się do własnego lokalu, wybudowanego na ulicy Przy Agorze 19, gdzie cukiernia znajduje się obecnie. Cukiernicza pasja przeszła na rodzinę, obecną właścicielką jest Anna Elsner.

W grudniu 2007 roku w budynku cukierni otwarto kawiarnię z prawdziwego zdarzenia. Wypieków można teraz popróbować delektując się kilkoma rodzajami kaw w eleganckiej, urządzonej w stylu retro salce na piętrze. Stoliki znajdują się także w pomieszczeniu głównym na dole, a w sezonie letnim na tarasie przed cukiernią urządzany jest dla gości cukierni niewielki ogródek.

Godziny otwarcia cukierni:
poniedziałek - piątek: 9.00-19.00
sobota: 9.00-17.00
niedziela: 9.00-17.00


Godziny otwarcia kawiarni:
poniedziałek - piątek: 10.00-19.00
sobota - niedziela: 10.00-19.00


Choć ceny wyrobów Elsnera nie należą do najniższych, cukiernia z pewnością nie narzeka na brak klientów. Wszystkie wypieki są doskonałej jakości i z pewnością warte są swej ceny. Obsługa jest bardzo miła, a zakupione na wynos wyroby pakowane są niezwykle starannie. Z prezentowanej na stronie cukierni (http://www.elsner.pl) oferty (w rzeczywistości wybór ciastek jest o wiele większy), najsmaczniej wygląda babeczka owocowa.


Fot. z materiałów firmy

Lokal Elsnerów to z pewnością zjawisko niezwykłe na Wrzecionie, które w powszechnej świadomości jest osiedlem robotniczym, slumsem i wylęgarnią patologii wszelakiej. Nie wiem, dlaczego Kazimierz Elsner przeniósł swoją firmę akurat tutaj, ale jestem mu za to dozgonnie wdzięczny. Nie tylko ze względu na słodkości, którymi raczę się przy każdej nadarzającej się okazji, ale przede wszystkim za stworzenie miejsca niepowtarzalnego w skali osiedla, a i pewnie całych Bielan.

e.

Podziel się
oceń
3
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

czwartek, 27 kwietnia 2017

Licznik odwiedzin:  145 430  

O moim bloogu

Jest wiele osiedli w Warszawie, Wrzeciono jest tylko jedno.

O mnie

enejeio

Dotknięcie przestrzeni, w której żyjemy, poznanie materii, która nas otacza, spotkanie innych ludzi na swojej drodze, to najlepszy sposób na poznanie samego siebie.

enejeio@wp.pl

Wymiana

Masz jakieś materiały, stare dokumenty, fotografie, świadectwa, wspomnienia dotyczące osiedla Wrzeciono? Podziel się z innymi! Warunki udostępnienia lub wymiany do uzgodnienia.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Ulice


Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 145430

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl